Başdenetçi: Milletin Parasıyla Kimse Milletin Aleyhine İşlem Yapamaz

Başdenetçi Şeref Malkoç Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar’ın davetiyle gittiği Niğde Ömer Halisdemir Üniversite’nde yeni eğitim-öğretim yılının ilk dersini “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konusunu işleyerek verdi.

Ombudsman Malkoç Niğde temaslarına ilin valisi Yılmaz Şimşek’i ziyaret ederek başladı. Niğde hakkında bilgi alan ve Başdenetçi ve KDK heyeti bu görüşmenin ardından Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Pro. Dr. Muhsin Kar’la bir araya geldi.

Malkoç: Üniversiteler Bulundukları Toplumun Kılavuzudurlar

Başdenetçi Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde verdiği “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu ilk dersinde, öğrencilere ve hocalarına başarılar diledi ve üniversitelerin bulundukları toplumun kılavuzu olduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Üniversitelerin gayreti ülkelerin gelişmişliğinin göstergesidir. Dünyaya baktığımızda kalkınmış, gelişmiş ülkelerin üniversiteleri ilk 100’e giren üniversitelerdir. Bizim de temennimiz Türk üniversitelerinin ilk 100’e girmesidir.”

Malkoç konuşmasında Ömer Halisdemir Üniversitesinin 28 yıllık geçmişine vurgu yaparak şunları söyledi: “Ömer Halisdemir Üniversitesi orta yaşlardaki bir üniversitedir. Niğde Üniversitesinin adı Ankara’da, İstanbul’da duyuluyor inşallah dünyada da duyulur.”

Başdenetçi, öğrencilere, “Günlük olaylar, siyasi çekişmeler umudunuzu kırmasın, dünyada aşılamayacak kadar büyük bir zorluk yoktur” dedi ve üniversitenin adını referans vererek şunları ifade etti: “Ömer Halisdemir sıradan bir kamu görevlisi değildi. Üniversitede okuyan öğrencilerimizin bu ismi iyi tanıması ve ne için mücadele ettiğini iyi anlamalarını istiyorum. Türkiye'de üniversite sayısı 220'yi, üniversitede okuyan öğrenci sayısı açık öğretim dahil 8 milyonu buldu. Öğrencilerimiz büyük bir hevesle kayıt olmuşlar, birinci sınıfa başlayacaklar, son sınıftaki öğrencilerimiz bitirmenin, hayata yeniden atılmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşayacaklar. Ancak bir öğrencimiz diplomasını aldığında kendisi gibi en az 800 bin yavrumuz üniversite diploması alacak. O açıdan kendinizi iyi yetiştirin. Türkiye, üniversite sayısını artırarak, üniversitedeki hoca kadrosunu artırarak, önemli bir mesafe aldı. Geriye yeterince alın teri dökmek, yeterince göz nuru dökmek kaldı.”

Malkoç konferansın ardından Ombudsmanlık kulübü öğrencileri ve üniversitede öğrenim gören yabancı öğrencilerle bir araya geldi. Başdenetçi Malkoç ve KDK heyeti ildeki programlarına Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Camgöz, Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Daldal’ı ziyaret ederek devam etti.

Başdenetçi: Bu Devletin Memuru, Bürokratı Milletin Parasıyla Görev yapıyor

Başdenetçi Baro Başkanı Osman Çimen’le birlikte stajyer avukatlarla bir söyleşi gerçekleştirdi. Başdenetçi söyleşide Kamu Denetçiliği Kurumu’nun henüz altı yıllık bir geçmişi olmasına rağmen hak arama konusunda çok büyük işler başardığını, artan başvuruş sayısıyla orantılı olarak kararlara uyma yüzdesini de yükselttiğini ifade etti. Şeref Malkoç, kuruma yapılan başvuruların yüzde 99'unu 6 ay içinde bitirdiklerini belirterek, 2018 yılında 17 bin 585 başvuru yapıldığını, bunlardan 17 bin 500'ünün sonuçlandırıldığını kaydetti. Malkoç anayasal bir kurum olan KDK’nın vatandaşla idare arasında dostluk köprüsü kurduğunu ve insanların sorunlarını mahkemeye gitmeden çözdüğünün altını çizdi. Milletin vergileriyle maaşlarını ödediği bürokratların ve memurların milletin sorununa sessiz kalmaması gerektiğini belirten Başdenetçi “Kamu Denetçiliği Kurumunda başvuru anında harç parası, pul parası yok, şahit parası, bilirkişi parası yok, hepsini biz karşılıyoruz. O açıdan halkın çok seveceği bir kurum. Yöneticilerin bu anlamda, bizim kararlarımıza uyması onların lehine ve avantajına olacak. Milletin parasıyla kimse milletin aleyhine yorum, işlem yapamaz” dedi.

Ombudsman Malkoç stajyer avukatlara kendi deneyimlerinden bahsettikten sonra adaletten ayrılmamaları, dava başvurularını özenle hazırlamaları konusunda nasihatler verdi.

Başdenetçi ve KDK heyetinin Niğde ziyareti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu ile yapılan görüşmeyle devam etti. 15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir’in kabrine gidip dua okuyan Malkoç ve KDK heyeti, şehidin ailesiyle de görüştü.