Ombudsman Malkoç Ordu ve Giresun’da Halkla Buluştu

Ombudsman Şeref Malkoç Ordu ve Giresun’da bir dizi temas gerçekleştirdi. Malkoç temaslarına 10 Temmuz Çarşamba günü Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğullarını’nı ziyaret ederek başladı. Valilik ziyaretinde basına açıklama yapan Başdenetçi Malkoç “Bizim kurumumuz daha emekleme döneminde olan bir kurum. Ama bu ziyaretlerle kurumu tanıtıyoruz, anlatıyoruz, vatandaşa diyoruz ki mahkemeye gitmene, harç parası pul parası ödemene gerek yok, idareden şikâyetin varsa bize gel. Geçen yıl kamu denetçiliği kurumuna 17 bin 575 başvuru olmuştu, biz çok hızlı çalışıyoruz, bu 17 bin 575 başvurunun 17 bin 507’sini karara bağlamışız. Bunun yanında 97 bin 135 yüz yüze, telefonla ve mail ortamında bize müracaat edenler oldu, onlara da yol göstermişiz, hukuki anlamda destek vermişiz. 15 Temmuz destanını yazan kahraman milletimiz dünyadaki en iyi ve en kaliteli kamu hizmetini hak ediyor. Kamuda çalışan makamı rütbesi görevi mevkisi ne olursa olsun vatandaş yanına gittiğinde benim ne güzel devletim var ne güzel yöneticilerim var ne güzel valim var, ne güzel müdürüm var, ne güzel belediye başkanım var aldığım hizmetlerden memnunum diyebilsin. Bunu temin etmeye çalışıyoruz, hem vatandaşa avukatlık yapıyoruz hem de idareci arkadaşlara rehberlik yapıyoruz, verdiğimiz tavsiye kararlarıyla kamu hizmetlerinin kalitesini artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Malkoç: Kararlarımız Çok Geniş Hukuki Delillere Dayanıyor

Malkoç valilikte basın mensuplarının sorusu üzerine “Sevindirici olan şey şu, kurum yeni olmasına rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde, bakanlarımızın nezdinde, bakan yardımcıları ve diğer devleti yönetenlerimizin nezdinde yaptığımız çalışmalarla kararlarımıza uyma oranı arttı. Niçin? Kararlarımız çok geniş hukuki delillere dayanıyor, olayları geniş şekilde inceliyor, yani bizim kararımızı alan bir kamu görevlisi okuduğunda tatmin oluyor ve kararımıza uyuyor. ” dedi.

Ombudsman Giresun programında Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Baro Başkanı Soner Kandemir, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu, Ordu Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek 15 Temmuz Şehitlerini Anma Boks Turnuvası açılışına katıldı. Başdenetçi Malkoç Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Karadeniz Bölgesi fındık ekonomisine dayalı bir bölge profili çizmektedir. Fındığı çuvala koymadan mamul madde haline getirmek koşuluyla ihraç ettiğimiz taktirde kazanacağımızı ön görmeliyiz. Ayrıca turizm konusunda geçen yıl Trabzon’a 500 bin turistin gelmesi bölgenin diğer vilayetlerinin de bu süreçten daha fazla faydalanması için bir fırsat oluşturmaktadır.”

Başdenetçi: Vatandaşımızla Hasbihal Etmek İçin Ordu’dayız

Ombudsman Malkoç Giresun’daki temaslarının ardından Ordu’ya geçerek Vali Seddar Yavuz’u ziyaret etti. Malkoç valilik ziyaretinde “Hem kurumumuzun tanıtılması için, hem de kamu hizmetlerini yerinde görmek, bu anlamda kamu hizmeti alan vatandaşlarla hasbihal etmek, onlarla karşılıklı dertleşmek için il programlarımız, il ziyaretlerimiz var. İşte bu vesileyle Ordu’dayız” dedi.

Başdenetçi açıklamalarında şunlara yer verdi: “Kamu Denetçiliği Kurumu idarenin işleyişine ve vatandaş memnuniyetine katkıda bulunmaya çalışıyor. Bizim bu il ziyaretlerimizle yapmış olduğumuz çalışmalar, tespit ettiğimiz sorunlar, rapora dönüştürülüyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, ilgili makamlara, Bakanlıklara, Cumhurbaşkanlığına sunuluyor. Ardından da bunların çözümü noktasında yıllık raporlar halinde takiplerini yapıyoruz.”

Şeref Malkoç valilik ziyaretinin ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret etti. Ziyarette kısa bir konuşma yapan Malkoç: “KDK olarak biz vatandaşın şikâyeti üzerine yaptığımız incelemelerin sonunda elde edilen raporları ilgili kurumlara iletiyoruz. Bu anlamda Kamu Denetçiliği Kurumu çok önemli bir görev üstleniyor. Ordu’dan bize gelen şikâyetler Türkiye’de genel şikâyetlerin altında. Kuruluşundan itibaren Ordu’dan kurumumuza 450 şikâyet gelmiş. Belli ki buradaki vatandaşlar genel işleyişten memnunlar. Çözülmesi gereken alanları da dinleyeceğiz” dedi.

Malkoç: Çetin Davalarda Türk Yargısı Çok Güzel Sınav Verdi

Ombudsman Malkoç’un programı 11 Temmuz Perşembe sabahı basın kuruluşları ile yapılan kahvaltılı toplantıyla devam etti. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başdenetçi, 15 Temmuz’da Türkiye’nin büyük bir badire atlattığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bütün bu hain planlar tarih boyunca defedildiği gibi çok şükür Cumhurbaşkanımızın feraseti, dirayeti, basireti, tecrübesi ve milletimizin kahramanlığı sayesinde 15 Temmuz darbe planı da savuşturulmuştur. Sorumluları yakalanıp Türk yargısı önünde hesap vermektedir. Türkiye 15 Temmuz olayını çok ince ayrıntısına kadar yargının önüne getirmiştir. Bu anlamda adliye mensuplarımıza, savcılarımıza, hâkimlerimize teşekkür ediyorum."

Malkoç toplantıda bir basın mensubundan gelen soru üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu çalışmalarından bahsetti ve ekledi: “Türkiye imkânları çok geniş bir ülke. Dünyada hiçbir milletin sahip olamayacağı sempatiye sahibiz. Önemli olan bu atmosferi tecrübeyle, akılla ve bilimsel çalışmalarla daha verimli kullanmak. Kamu Denetçiliği gibi Türkiye'nin diğer kurumları da bu gayret içindedir."

Malkoç Ordu programında Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’i makamlarında ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından ildeki bir otelde “Ombudsman Halkla Buluşuyor” programı gerçekleştirildi. Programda vatandaşlar, muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Başdenetçi sorunları yerinde dinledi.

Şeref Malkoç’un Ordu Programı Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz’a yapılan ziyaretle son buldu. Ordu ve Giresun programlarında Başdenetçi Şeref Malkoç’a Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger ve Saadettin Kalkan ve uzmanlardan oluşan heyet eşlik etti.