Portekiz Ombudsmanından Kdk Ziyareti

Portekiz Ombudsmanı Prof. Dr. Maria Lúcia Amaral, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ve Portekiz Ombudsmanlığı arasında yürütülen “İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesinde Ombudsmanın Rolünün Güçlendirilmesi Kısa Dönemli Eşleştirme Projesi” kapsamında KDK heyetiyle bir araya geldi.

Programa, Ombudsman Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Sadettin Kalkan ve Hüseyin Yürük, KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, kurum uzman ve uzman yardımcıları ile kurum personeli katıldı.

Ombudsman Malkoç: “İnsanların mutluluğu ve hukukun üstünlüğü için çabalayan insanlar ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapanları yenecektir”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç konuşmasında Portekiz Ombudsmanı Prof. Dr. Maria Lúcia Amaral ve ekibini Türkiye’de ve KDK’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Proje ile iki ülke ombudsmanlık kurumu arasındaki tecrübe paylaşımının önemine değinen Malkoç, “Projenin açılışını, 12 Kasım 2018’de, Meclis Başkanımızın katılımlarıyla birlikte yaptık. O günden bu güne seminerler verildi, toplantılar ve dersler yapıldı. Yapılan bütün bu güzel çalışmalar ışığında karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu.” diye konuştu.

Malkoç, dünyadaki gelişmeleri insan hakları açısından değerlendirdiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada, insan hakları açısından hiç de iç açıcı bir tablo yok. ABD Başkanı Güney Amerika’dan ve özellikle de Meksika’dan Amerika’ya geçişleri önlemek için duvar örüyor. Bu, 21. yüzyılda kabul edilebilecek bir durum değildir. Avrupa’ya baktığımızda; İslam ve yabancı düşmanlığı ile ırkçılığın yükseldiğini, göçmenlere karşı katı bir tutumun olduğunu görüyoruz. İnsanların mutluluğu için çabalayan, hukukun üstünlüğünü temin etmeye çalışan insanlar ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapanları yenecektir. İnsanın Gayreti Arttıkça, İnsanlık Daha İleri Noktalara Gidecektir.”

Malkoç konuşmasının sonunda Portekiz Ombudsmanı Prof. Dr. Maria Lúcia Amaral’a ve ekibine kurum adına teşekkürlerini sundu.

Portekiz Ombudsmanı Amaral: “Proje ile iki ülke ombudsmanlık kurumu birbirini yakından tanıma, imkânı buldu."

Kamu Denetçiliği Kurumu’nda ağırlanmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Portekiz Ombudsmanı Prof. Dr. Maria Lúcia Amaral Portekiz Ombudsmanlık kurumunun kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Projenin sonuna gelindiğini ifade eden Amaral, “Yürütmekte olduğumuz eşleştirme projesi ile iki ülke ombudsmanlık kurumu birbirini yakından tanıma, aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları görme imkânı buldu. Ortak bir dilde buluştuk, iyi uygulamalar üzerinde deneyimlerimizi paylaştık.” dedi.

Portekiz Ombudsmanlığının Anayasa’dan güç aldığını vurgulayan Amaral sözlerini şöyle sürdürdü: “Portekiz Cumhuriyeti Anayasası Anayasal Meclis tarafından Nisan 1976’da onaylandı. Portekiz Ombudsmanlığı, İdarelerin, kanun dışı ya da hakkaniyete aykırı uygulamaları karşısında vatandaşlar tarafından şikâyetleri kabul eden bir kurumdur. Portekiz ombudsmanı da dört yıllığına seçiliyor. Portekiz Anayasası 1976’dan bu yana altı kez değişikliğe uğradı fakat ombudsmanlıkla ilgili hükümler aynen kaldı.”

Portekiz Ombudsmanlığı olarak Türk Ombudsmanlığında olmaktan memnuniyetini dile getiren Ombudsmanı Amaral, Şeref Malkoç’a, kurum çalışanlarına gösterdikleri misafirperverliğe ve projede emeği geçenlere ayrıca teşekkür etti.

Program, plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.