Malkoç: Kamu Hizmetlerinin Deniz Feneri Kurumuyuz

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) konferans salonunda kurum personeli ile bayramlaştı. Törene Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Sadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşan Başdenetçi Şeref Malkoç sözlerine kurum personelinin bayramını tebrik ederek başladı. Malkoç uzun bayram tatillerinin memlekete gitmeyi, yakınlarla, akrabalarla görüşmeyi sağladığını söyledi ve eski bayram geleneklerinin devam ettirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Geleneklerin öneminden dem vuran Malkoç sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişini bilmeyen toplumun geleceği de olmaz. Geçmişteki tecrübelerden yararlanmazsak, tarihimizi okumazsak, büyüklerimizi dinlemezsek tıkanır kalırız. Geçmişimizi bilirsek en sıkışık zamanlarda en uygun çözümleri buluruz.”

Başdenetçi: “KDK’nın Fonksiyonu ve Sorumluluğu Artacak”

Bayramlaşma vesilesiyle kurum personeliyle bir araya gelmekten mutlu olduğunu ifade eden Malkoç: “Türkiye’de kamu hizmetlerinin deniz feneri kurumu biziz. KDK’nın bundan sonraki süreçte sorumluluğu ve fonksiyonu daha da artacak. Yasamızda değiştirmek istediğimiz maddeler için çalışmalarımız devam ediyor. Fonksiyonumuzu arttırmak için de uğraşıyoruz. Bunun için bakanlarımızla, kurum müdürlerimizle bir araya geldik. Kendimizi anlattık. Türkiye’de vatandaşla devlet arasında dört milyon dava var. Bu kadar olmaz, olamaz. Biz bunu dile getirdikten sonra Cumhurbaşkanlığı bünyesinde vatandaşın devletle olan davalarının çözümü için alternatif yolların konuşulduğu toplantı yapıldı. Bu dava sayılarının düşmesi için bizim bu soruna eğilmemiz gerekiyor” dedi.

KDK’nın kamu hizmetlerinde bir mihenk taşı olduğunu altını çizen Başdenetçi Malkoç kurum personeline hitaben şunları söyledi: “Emekleriniz zayi olmuyor. Ancak üç milyon kamu görevlisinin iyi yönetim ilkelerine riayet etmesi için daha çok alın teri dökmemiz gerekiyor.”

Akman: “KDK Çalışanları Kapı Komşusu Gibi Dert Dinlemeye Hazır”

Törende konuşma yapan Kamu Denetçisi Arif Dülger, personelin geçmiş bayramını kutladı. Kamu Denetçisi Yahya Akman yaptığı konuşmada dokuz günlük arada hem bayram yapıldığını hem de dinlenmeye fırsat bulunduğunu söyleyerek “Artık çalışmaya hazırız” dedi. Akman KDK çalışanlarının bir STK temsilcisi yahut kapı komşusu gibi dert dinlemeye hazır olduğunu söyledi.

Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan konuşmasında bayram tatilinin ardından görevlerine büyük bir ivmeyle döndüklerini söyledi. Denetçi Celile Özlem Tunçak uzun bayram tatillerinin sıla-i rahime dönüşe fırsat sunduğunu ifade ederek “Bayramlarda eksilmeyelim artalım” dedi. Denetçi Hüseyin Yürük kurum personeline; “Ramazan’da ruh ve beden arınır. Biz de arınmış ruh ve bedenlerimizle mesaiye hazırız” diyerek hitap etti. Genel Sekreter İbrahim Kılınç’ın da kurum personelinin bayramını tebrik ettiği tören hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.