Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Konya Selçuk Üniversitesi öğrencilerine “İnsan Hakları ve Ombudsmanlık” konusunda Konferans verdi.

Başdenetçi Şeref Malkoç yaptığı konuşmasında, Kamu Denetçiliği Kurumunun işleyişi ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler vererek, güçlü idare karşısında insanların hakkını aradığını ve vatandaşın idareyle ilişkilerinde çok daha sıcak bir zemin hazırlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Malkoç, kurumun 1 başdenetçi ve genel sekreter ile 5 denetçi tarafından başvuruları incelediğini belirterek, "Başdenetçinin görevi, kurumu sevk ve idare etmek, gelen şikayetleri karara dönüştürmektir. İdare karşısında kişilerin, vatandaşın hukukunu korumaktır. Bunu koruyacak olan kişilerin de güçlendirilmesi gerekir.” Dedi.

Başdenetçi Şeref Malkoç konuşmasında, Kurumun, anayasal bir kurum olmasının KDK'ya önemli güç verdiğini vurgulayarak, Kurumun amacının vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırmak, idarenin kaliteli hizmet standardını yükseltmek olduğunu söyledi.

Başdenetçi Malkoç, KDK’nın vatandaşın ücretsiz avukatlığını yaptığını, idarecilere de kararlarıyla yol gösterdiklerini kaydederek, “Kurumumuzu farklı kılan hususlardan birisi de ikna gücüne dayalı uzlaştırıcı rolünde saklıdır. Bu nedenle şikâyetlerin daha hızlı, etkin çözümü için Kurumumuzca uzlaşma ve dostane çözüm faaliyetlerine önem verilmektedir. Kurumumuza gelen başvuruların bir bölümü inceleme ve araştırma safhasında ilgili idare ile yapılan görüşmeler sonucunda uzlaşma ve dostane yollarla çözülmektedir.” Diye konuştu.

Hak arama kültürünün gelişmesi için üniversitelerle işbirliği içerisinde olduklarını ifade eden Malkoç, “Türkiye’de 184 tane üniversite, 7 milyon 200 bin üniversite öğrencisi var. Rektörlerimize Ombudsmanlık Kulüpleri kurulması için yazı gönderdik. Böylece öğrencilerin hak arama kültürlerinin gelişmesine katkıda bulunacağız.” diye konuştu.

Öğrencilere öğütlerde bulunan Malkoç, çok çalışmaları gerektiğini, kendilerini geliştirmelerini, eğitimlerini ileri düzeye taşımalarını ve yabancı dil öğrenmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

Başdenetçi Şeref Malkoç’a Konya programı kapsamında KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç eşlik etti.