KDK’DA İŞARET DİLİ EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİ

Kamu Denetçiliği Kurumu, işitme engelli vatandaşlara daha iyi hizmet verilmesi amacıyla kurum personeline 120 saatlik işaret dili eğitiminin ardından sertifika töreni düzenledi.

Programda konuşan Malkoç, Türkiye’de önemli ve güzel gelişmeler yaşandığını, bu gelişmelerden birisinin de engellilerle ilgili yapılan çalışmalar olduğunu belirterek, ”Çok şükür engeliler konusunda toplumda farkındalık oluşmuş ve bunu devleti yönetenler parlamentomuz, siyasetçilerimiz, bürokrasi ve kamu kurumları fark etmiş ve bu konuda da çalışmalar yapılmaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumu olarak bizde de bir denetçi arkadaşımız bu konu ile alakadar olmaktadır.

Türkiye’de cihaz kullananlarla birlikte 3 milyona yakın işitme engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bir insanın meramını derdini anlatamaması kadar zarar verici bir durum yoktur. O açıdan biz de kamu Denetçiliği Kurumu olarak işitme engelliler açısından buraya geldiklerinde onlara yardımcı olabilmek için bu kursun düzenlenmesini Milli Eğitim Bakanlığımızdan, sayın genel müdürümüzden talep ettik. Sağ olsunlar vakit ayırdılar ve sizler de bu eğitime katıldınız. Bu eğitim sonucunda yapılan mülakat ve engelleri başarıyla geçtiniz. Bugün sizlere burada sertifikalarınızı vereceğiz.

Bizim tavsiyemiz, devletin tüm kurum ve birimleri kendilerine gelen engellilerin derdini dinleyecek, dilini anlayacak ve çözüm üretecek, personeline eğitim versinler.” Dedi.

Malkoç konuşmasında Almanya’da ırkçı saldırılara maruz kalan Mesut Özil ile ilgili de bir açıklama yaptı.

Malkoç Almanya’da hiç mi akıllı insan kalmadı.

Malkoç, “Yıllarca Alman Milli takımına ter akıtmış, milli takıma katkısı olan Mesut Özil, annesinin, babasının, köklerinin, atalarının bağlı olduğu, ülkesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraftan sonra Almanya’da inanılmaz olaylar oldu. Alman Cumhurbaşkanı’nın açıklaması, Başbakan Müşavirinin açıklaması, Alman Futbol Federasyonu Başkanı’nın açıklaması, Alman basınının tutum ve davranışı akıl alacak gibi değildir. Almanya’da hiç mi akıllı insan kalmadı. Mesut Özil’e yapılanlar insan haklarına aykırı, ırkçılık, ayrımcılık, İslam karşıtlığıdır ve bu davranışlar insanın onur ve haysiyetini yaralayan davranışlardır.” Diye konuştu

“Alman Futbol Federasyonu, Alman Basını, Almanya’nın siyasileri, Almanya’nın Cumhurbaşkanı, Avrupa cemiyetinin değerlerine ilişkin eserdeki yapıtları yeniden okusunlar. Eğer Avrupa kendi iddiasından vazgeçtiyse Almanya, Alman Cumhurbaşkanı, Avrupa’yı Avrupa yapan değerler diye iddia ettikleri değerlerden vazgeçtiyseler mesele yok.

Kamu Denetçiliği Kurumu bir insan hakları kurumudur biz başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Evrensel insan hakları beyannamesi olmak üzere bunları birer mektupla başta Almanya’nın Cumhurbaşkanına, Almanya’nın Futbol Federasyonu Başkanına, Almanya’nın önde gelen basınına bu belgeleri göndereceğiz. Belki unutmuş olabilirler. Evrensel İnsan Hakları beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni yeniden okusunlar.

Bu Avrupa’daki yabancı düşmanlığı ve ırkçılık son derece üzüntü vericidir. Çünkü oradaki olaylar dünyaya katlanarak olumsuz şekilde yansımaktadır. Bahsettiğim gibi Almanya’nın yöneticilerine bunları göndereceğimiz gibi yine aynı şekilde Alman parlamentosundaki İnsan Hakları Komisyonu Üyelerine de birer mektup yazacağız. İnsanın onur ve haysiyetini, insan olmaktan gelen hak ve hürriyetlerini hatırlatıp bu ayrımcılığa, ırkçılığa son vermelerini ve bu konuda duyarlı olan insan hakları savunucularını Almanya’da tavır almaya davet edeceğiz.

Mesut Özil Çok Onurlu Ve Haysiyetli Bir Tavır Sergilemiştir

Mesut Özil çok onurlu ve haysiyetli bir tavır sergilemiştir. Türk milleti olarak kendisine teşekkür ediyoruz, tebrik ediyoruz. Açıklamaları bizim açımızdan ve dünyada insan haklarını savunanlar açısından iftihar edilecek açıklamalardır. Kendisine şunu söylüyoruz, Mesut kardeşim Türkiye’deki insan hakları savunucuları seninle beraberdir. Türk milleti seninle beraberdir, haklılığını onaylıyoruz. Dünya’da ırkçılığa karşı olan tüm insan hakları savunucuları seninle beraberdir. Mesut kardeşim üzülme eninde sonunda senin savunduğun insani değerler kazanacaktır. Yanlışlık, ayrımcılık, ırkçılık yapanlara karşı insan onuru kazanacaktır.” Diye konuştu.

Programda, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Sosyal, Kültürel Eğitimler, Faaliyetler Daire Başkanı Ahmet Vefa Güler, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Çankaya Halk Eğitim Merkezi Müdürü: Namık Kemal Yıldız Ve Kamu Denetçiliği Kurumu Genel Sekreteri İbrahim Kılınç hazır bulundu.