Kamu Başdenetçisi Malkoç, Sırbistan’da

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet, Sırbistan Ombudsmanı Zoran Pasalic’in davetlisi olarak gittiği Sırbistan’da birtakım temaslarda bulundu.

8 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sırbistan Cumhuriyeti Ombudsmanlık Kurumları arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı. Bu kapsamda Sırbistan Ombudsmanı Zoran Pasalic’in daveti üzerine Kamu Baş denetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Celile Özlem Tunçak, Sadettin Kalkan ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç Sırbistan’a çalışma ziyareti düzenledi.

Dünyada huzur ve barış açısından balkanların önemi son derece büyüktür.

Malkoç, Sırbistan Ombudsmanı ile yaptığı toplantı sonrası açıklamada, Sırp halkı ile Türk halkının tarihten gelen birliktelikleri ve dostlukları olduğunu söyledi. Sırbistan ile Türkiye’nin hem cumhurbaşkanı hem ombudsman düzeyinde iyi ilişkilere sahip iki ülke olduklarına işaret etti. Malkoç, Dünyada huzur ve barış açısından balkanların önemi son derece büyüktür, dedi. Malkoç, toplantıda Batı Balkan Ombudsmanlar Birliği’nin faaliyete geçirilmesi konusunda çalışmalarda bulunduklarını da belirtti.

Malkoç, Sırbistan Ombudsmanı Osalic ile kısa zamanda iyi işler çıkarttıklarını, 8 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sırbistan Cumhuriyeti Ombudsmanlık Kurumları arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandığını ve bu mutabakatta; Yasama eylemleri ile her iki ülkenin aldığı önemli kararlar dâhil olmak üzere, şikâyetlerin ele alınması ve Tarafların görev ve yetkileri kapsamında yürüttükleri diğer vazifelere ilişkin deneyim, örnek uygulamalar ve bilgilerin paylaşımı, kendi kurumlarına ulaşan şikâyetler aracılığıyla haberdar olan Tarafların, Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki Sırp vatandaşlarının ve Sırbistan Cumhuriyeti topraklarındaki Türk vatandaşlarının haklarının ve özgürlüklerinin ihlal edilmesi ile ilgili olarak birbirlerini bilgilendirmesi ve yardımlaşması, tarafların, yetki sınırları dâhilinde, vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin temin edilmesi ve korunması konusunda birbirlerine karşılıklı yardım sağlaması konularının bulunduğunu belirtti.

Görüşmelerde, Sırbistan’da yaşayan Türk vatandaşların sorunlarının çözümleri konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca göç ve mülteci konusu üzerinde duruldu.

Malkoç ve heyeti, program kapsamında Sırbistan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Đorđe Milićević ile toplantısının ardından Türkiye Cumhuriyeti Sırbistan Büyükelçisi Tanju Bilgiç’i, yunus Emre Kültür Merkezi’ni, Tika, Halk Bankası Genel Müdürlüğü’nü Ve Tika’nın Yaptığı Bayraklı Camii’ni ziyaret etti.