Ombudsman Malkoç Şırnak’ta

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gitti. Şırnak’taki temaslarına ilde bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı toplantıyla başlayan Malkoç burada önemli açıklamalarda bulundu.

Malkoç: “Türkiye teröre karşı verdiği başarılı mücadeleyle dünyaya örnek ülke oldu”

Başdenetçi STK temsilcilerinin görüş ve önerilerini dinledikten sonra bir konuşma yaptı. Malkoç konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye'nin DEAŞ, PKK ve FETÖ’ye karşı hukukun içerisinde yaptırım uygulamasının memnuniyetini duyuyoruz. Türkiye sadece sınırları içerisindeki başarısı ile değil, sınır ötesinde teröre karşı verdiği başarılı mücadeleyle de dünyaya örnek ülke oldu. İnsanın malına ve canına hangi vesile ile olursa olsun kast edenler mutlaka hak ettikleri müeyyideyi bulmalılar. Barış Pınarı Harekâtı’nın yankıları bu nedenle, Moskova, Washington, Telaviv ve Brüksel'den hissediliyor."

Şeref Malkoç ziyaretinde Vali Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Mehmet Yarka’yı makamlarında ziyaret ederek Şırnak hakkında bilgi aldı ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun çalışmalarını anlattı. Ziyaretlerin ardından Şırnak Üniversitesi’ne giden Ombudsman Malkoç Rektör Mehmet Emin Erkan’la bir araya geldi. Üniversite öğrencilerine “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans veren Şeref Malkoç KDK’nın yapısı ve işleyişi hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Malkoç, kurumlar ile vatandaş arasında "arabuluculuk" görevini üstlendiklerini belirterek, "Mahkemeye intikal etmiş konular hariç hepsini bize yazabilirsiniz. Yazdığınız her şeye olumlu cevap alamazsınız ancak derdinizin ve şehrinizin sorunları kayda girmiş oluyor" ifadesini kullandı.

Başdenetçi: “Türkiye özellikle 15 Temmuz'dan sonra yeni bir döneme girdi”

Konferansta gündemdeki konuları da değerlendiren Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye özellikle 15 Temmuz'dan sonra yeni bir döneme girdi, toparlandı. Devletin işleyişi, kurumlar, kurumlar arası ilişki ve terörle mücadele hepsi gözden geçirildi. PKK terör örgütünün yapmaya çalıştığı şey, Kürt kardeşlerimizi dinden uzaklaştırmaktır. Çok şükür Türkiye PKK, FETÖ ve DEAŞ ile mücadelede çok önemli bir noktaya geldi"

Ombudsman Malkoç Şırnak’ta Başsavcı Mehmet Yılmaz ve Baro Başkanı Nuşirevan Elçi’yi de ziyaret etti. Stajyer avukatlara baroda bir araya gelen Malkoç deneyimlerini paylaştı.