Somalili Öğrenciler KDK’yı Ziyaret Etti

Somali Sosyal Gelişim Derneği (TEVFİK) ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) işbirliğiyle Türkiye’de eğitim gören Somalili öğrencilere Kamu Denetçiliği Kurumunda konferans düzenlendi. Konferansa; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Sadettin Kalkan, KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç ve Somali Büyükelçiliği Ankara Kültür Ateşesi Abdülaziz Abdurrrahmanhasan ile öğrenciler katıldı.

Konferansta konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Somalili öğrencileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek öğrencilere Kamu Denetçiliği Kurumunu anlattı.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun idarenin verdiği hizmetlerde noksanlık, eksiklik olması durumunda veya kamu hizmeti verenlerin yaptığı hataları, yanlışlıkları mahkemeye gitmeden düzeltmek için kurulmuş olan bir kurum olduğunu belirtti.

KDK’nın kökenlerinin Osmanlı dönemine dayandığını bildiren Malkoç, “Yani KDK köken itibariyle bizim. Umut ediyorum Somali’de bunun muadili vardır. Eğer yoksa biz oradaki arkadaşlara bu müessesenin orada kurulması için elimizden gelen maddi, manevi ve hukuki yardımı vermeye hazırız. Sizler uzaklardan kalkmış Türkiye’de okumaya gelmişsiniz. Türkiye’de sizler gibi Türkiye’nin dışından gelen yüzbinlerce öğrenci var biz bundan çok memnunuz ve mutluyuz. Sizlerle tanışıyoruz, kaynaşıyoruz ve birbirimizin kültürlerini öğreniyoruz. İnanıyorum Türk Halkı da sizi bağrına basıyordur.” Şeklinde konuştu.

Öğrencilerin Türkiye’de olduğu sürece belediye hizmetinden, sağlık hizmetinden, eğitim ve yurt hizmetlerinden yararlandıklarını söyleyen Malkoç, “İşte bu hizmetlerin işleyişi sırasında hizmet hatasıyla ve idarenin noksanlıklarıyla karşılaştığınızda müracaat edeceğiniz bir kurum var. Okulda herhangi bir problem yaşadınız ve çözemediniz kurumumuza başvuruda bulunacaksınız. Burası sizin eviniz ve ücretsiz avukatınız. Çünkü bu kurum bunun için var.” Diye konuştu.

KDK’nın kanuni düzenlemesi yapılırken çok güzel bir şey yapıldığını belirten Malkoç, “Örneğin; Fransa’da da Ombudsmanlık var. Ama Fransız Ombudsmanlığına müracaat edebilmek için Fransız vatandaşı olmak gerekiyor. İngiltere’de Ombudsmana müracaat edebilmek için bir milletvekili bulup o milletvekili aracılığı ile müracaat ediliyor. Bizim kurumumuza Türk vatandaşlarının başvurabileceği gibi ülkemizde bulunan yabancı vatandaşlar da direk başvuru yapabilmektedir.” Dedi.

Türkiye’nin nüfusunun 80 milyon olduğu bilgisini paylaşan Şeref Malkoç, “Birinci Dünya savaşından sonra Türkiye’yi İslam coğrafyasından koparmaya çalışmışlar. Bu ülkede Kur’an okumayı ve camilerde ezanı yasaklamışlar. Tarihimizi öğrenmeyi kısıtlamışlardı. Çok şükür bunlar düzeliyor. Bunlar düzeldikçe, milletimiz tarihiyle buluştukça, kültürünü öğrendikçe Kur’an-a, sünnetine ve imanına daha sağlam bilgilerle ulaştıkça kuvvetimiz artıyor. Ama bunu da çekemeyenler var. 15 Temmuz’da din, iyilik ve eğitim adına hareket edenler canavarlaşmış ve ülkeyi yıkmaya kalkıştı. Türkiye bu badireleri atlatacak. Atlattıkça da güçlenecek. Güçlendikçe önümüze engeller çıkacak. O engelleri aşa aşa gideceğiz.” Dedi.

Malkoç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her biriniz, geldiğiniz ülkelere döndüğünüzde inşallah ülkelerinizin refahı, kalkınması ve mutluluğu için liderlik yapacaksınız. Üniversitelerde eğitim alanında, sağlık alanında önemli görevler ifa edeceksiniz. Belki oranın idarecileri, valileri, milletvekilleri olacaksınız. Biz size o gözle bakıyoruz. Bu ilişkilerimiz, irtibatlarımız sürdüğü müddetçe de beraber olacağız. Nasıl İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı İstanbul toplantısında hepsi beraber olunca BM’den istediği kararı çıkartıyorsa. Bundan sonra da İslam ülkeleri arasında kültürel işbirlikleri gelişecek bunları sizler yapacaksınız.”

Tevfik Derneği Başkanı Abdirrahman Mukhtar ise, böyle bir program düzenlendiği için Kamu Denetçiliği Kurumuna teşekkür etti. Abdirrahman Mukhtar, derneğin Türkiye’de öğrenim gören Somalili öğrenciler tarafından 2017 yılı Ocak ayında kurulduğunu amaçlarının ise Türkiye’den aldıkları eğitim ve tecrübeleri Somali’deki kardeşlerimize ileteceklerini, onlarında en az kendileri gibi vatanına faydalı birey olmalarını amaçladıklarını belirtti. Abdirrahman Mukhtar, derneğin Somalili öğrenciler tarafından kurulmasına rağmen düzenlenen programlarına tüm öğrencilerin katıldığını belirterek programlardan herkesin faydalanmasını istediklerini bildirdi.

Somali Büyükelçiliği Ankara Kültür Ateşesi Abdülaziz Abdurrrahmanhasan da, böyle güzel bir organizasyon düzenlendiği ve davet edildikleri için teşekkürlerini dile getirdi.

Somali ve Türk halkı arasındaki ilişkinin Osmanlıya dayandığını söyleyen Kültür Ateşesi Abdurrrahmanhasan “Somali’nin kuzey bölgelerinde de eserler bulunmaktadır. Zamanında tarihe bıraktığımız izlerimiz var. Birlikte savaştık. Türkiye yeniden ayağa kalkıyor güçleniyor ve bu sadece Türkler için değil bütün Müslüman ülkeler için de geçerli. Yeniden güçlenen ayakta olan yeni Türkiye hepimizi gururlandırıyor. Türkiye’nin yaptığı işlerden birkaçını söylemek istersem Somali’nin elinden tutup kaldırmasından bahsedebiliriz. 1022’de Somali’nin durumunu hepimiz hatırlamaktayız ve Somali’nin yanında olan tek devlet Türkiye idi ve hala yardımları davam ediyor. Sadece insani yardımları değil eğitim ve öğretimi de baz alabiliriz.” Şeklinde konuştu.

Kamu Başdenetçisi Malkoç ve Kamu Denetçileri Somalili öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çekindi.