KAMU BAŞDENETÇİSİ ŞEREF MALKOÇ’UN SUDAN ZİYARETİ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçiliği Kurumu Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, Sudan Ombudsman’ı Ahmed Abuzaid Mohammed’in daveti üzerine gittikleri Sudan’da, İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği’nin (OICOA) Üçüncü Yürütme Komitesi toplantısına katıldılar.

Başdenetci Malkoç, İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği’nin (OICOA) Yürütme Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliğinin önemini vurguladı ve birliğin daha aktif ve etkin olması gerektiğini ifade etti. Malkoç konuşmasında, Avrupa’da artan İslam düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılığa, farklı ülkelerden gelmiş Müslümanların yaşadığı sıkıntılara karşı, İslam ülkelerinin beraber ve birlik içinde mücadele etmeleri gerektiğinin şart olduğunu söyledi. Malkoç, Almanya, Belçika, Avusturya gibi ülkelerin ombudsmanlarını, ırkçılık, ayrımcılık ve islamafobia konularına dikkat çekmek için ziyaret ettiğini ve mektuplar yazdığını belirtti.

Malkoç: Kudüs İnsanlığın Başkentidir!

Malkoç, Kudüs ve Filistin sorununa dikkat çekerek, Kudüs’ün İslam’ın ilk kıblesi, insanlığın başkenti olduğunu, asla İsrail in başkenti olamayacağını belirtti, Kudüs için tüm İslam ülkelerini beraber hareket etmeye çağırdı.

Türkiye Suriyeli Mültecileri ülkesine alarak insanlığın onurunu kurtardı

Başdenetçi, Kamu Denetçiliği Kurumu, “İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır” inancı ve “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düşüncesini kendisine ilke edinerek çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Malkoç, Türkiye’deki Suriyelilere yapılan hizmetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suriye’deki iç savaş nedeniyle büyük insani dramlar yaşandığını ve bu süreçten en fazla kadınlar ile çocukların etkilendiğine dikkat çekti. Türkiye’nin bu sığınmacıları ülkesine alarak insanlığın onurunu kurtardığını hatırlatan Başdenetçi Malkoç, 3,5 milyon mültecinin ülkemizde barındığını, Avrupa’da birçok ülkenin nüfusundan fazla Suriyeli öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü ifade etti.

Programda Türkiye Cumhuriyeti Kamu Denetçiliği Kurumu ve Sudan Cumhuriyeti Kamu Şikâyet Odası (Ombudsman) arasındaki İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı

Sudan ziyaretinde bir dizi temaslarda bulunan Malkoç, Sudan Yüksek Mahkeme Başkanı Haider Ahmed Dafalla’yı, TİKA Mesleki ve Teknik Merkezi’ni, Hartum Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Malkoç, Osmanlı Padişahları Kabirlerini ziyaretinin ardından Kur’an’ı Kerim Üniversitesi’ni ziyaretinde, Teknoloji bölümü öğrencileriyle söyleşide bulundu. Şeref Malkoç Sudan’da görev yapan Türk personeller, Sudan’da faaliyet gösteren Türk STK temsilcileri ve Sudan’da temaslarda bulunan Türk delegasyonlarımızla da toplantılar yaptı.