TBMM Başkanı Kahraman, KDK’yı Ziyaret Etti

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve Meclis bürokratlarıyla birlikte Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’u makamında ziyaret etti.

Görüşmede, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç hazır bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Malkoç, KDK’nın faaliyetleri hakkında TBMM Başkanı Kahraman’a bilgi sundu. Kuruma başvuruların arttığını belirten Malkoç, illerde gerçekleştirdikleri ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ Programı kapsamındaki çalışmaları anlattı.

Kuruma başvurularda yüzde 249 oranında artış olduğunu, 2017’nin ilk 6 ayında 8 bin 509 başvuru geldiği bilgisini veren Malkoç, kamuoyunda Kurumun tanınırlığının her geçen gün arttığını söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun TBMM’ye bağlı tek kurum olduğunu, güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini ve çalışmaları yakından takip ettiğini söyleyen TBMM Başkanı Kahraman, KDK’nın denetleme olarak bir can simidi olduğunu vurguladı.

TBMM Başkanı Kahraman, hukuk devleti ilkesinin en önemli gereği, idarenin yapmış olduğu işlem ve eylemlerin hukuka uygunluk yönünden çeşitli denetimlere tabi olmasının, yargı denetimi ile beraber, idari, siyasal ve Ombudsman denetimi ile de idari işlem ve eylemlerin hukuka uygunluğunun denetlendiğini söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun 25 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirdiği ‘Cumhurbaşkanlığı Sisteminde İdarenin Denetimi Çalıştayı’nın önemli bir program olduğunu belirten TBMM Başkanı Kahraman, Kurumun daha nice güzel hizmetlere imza atmasını diledi.

Görüşmede, gündemde yer alan 15 Temmuz’u anma etkinlikleri, adalet, hak ve özgürlükler, idarenin işleyişi ile ilgili konular ele alındı.

TBMM Başkanı Kahraman, Başdenetçi Malkoç’a ve Kamu Denetçilerine çalışmalarında başarılar diledi.