TBMM Çocuk Komisyonu KDK’yı Ziyaret Etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Çocuk Hakları Alt Komisyonu başkanı ve üye milletvekilleri, Kamu Denetçiliği Kurumu’nu (KDK) ziyaret ederek kurumun çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Alt Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Çorum Vekili Erol Kavuncu, Afyon Vekili İbrahim Yurdunuseven, Eskişehir Vekili Metin Nurullah Sazak ve Balıkesir Vekili Pakize Mutluaydemir’den oluşan heyeti Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, Genel Sekreter İbrahim Kılınç ve uzmanlar karşıladı.

Başdenetçi Şeref Malkoç, KDK’yı tanıtan konuşmasında güçlü idareye karşı halkın ücretsiz avukatlığını yaptıklarını, kurum olarak çok çeşitli alanlarda faaliyet içinde bulunduklarını söyledi.

Katırcıoğlu: KDK Bizim İçin Çok Önemli

Çocuk Hakları Alt Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu da komisyon olarak çocukların haklarını koruyabilmek için Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi nezdinde çalışmalar yaptıklarını söyledi ve ekledi: “Biz yerinde denetimler de yapıyoruz ve bu anlamda çocuk birimine sahip olan KDK bizim için çok önemli. Çocuklarımızın sorunlarını sizden öğrenebilmek için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz ki bu sorunları çözebilelim.”

KDK’nın çocuklarla ilgili çalışmalarını anlatan sunumu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak yaptı. Tunçak konuşmasında TBMM bünyesinde Çocuk Hakları Komisyonu kurulması için çok çalıştıklarını ve bu komisyonun kurulmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Tunçak KDK bünyesinde kadın ve çocuk haklarından sorumlu bir denetçinin bulunmasının konunun ehemmiyetine delil teşkil ettiğini ifade etti.

Tunçak: Çocuk Şikâyetlerini Çalışan Özel Bir Ekibimiz Var

Kamu Denetçisi Tunçak, kurum olarak çocuk başvurularında menfaat ilkesine ve gizlilik kuralına çok dikkat ettiklerini belirtti ve şöyle devam etti: “Bu yıl içerisinde Çocuk Hakları Strateji Belgesini hazırlayarak bu alanda yapacağımız çalışmaların vizyon ve misyonunun kamuoyuyla paylaştık.” Türkiye’de 18 yaş altı çocuklardan direkt başvuru alan tek kurumun KDK olduğunun altınız çizen Tunçak kurumda içerisinde uzman, uzman yardımcısı ve sosyal çalışmacı bulunduran özel bir ekibin sadece çocuk şikâyetleriyle ilgilendiğini söyledi.

Denetçi Tunçak 2018 yılında kuruma gelen başvuru sayılarında çocuk başvurularının nicelik olarak altıncı sırada olduğunu söyledi ve kurulduğundan bu yana bin 700’e yakın çocuk başvurusu alan KDK olarak bütün şikâyetçi çocukları arayarak telefonla görüştüklerini de sözlerine ekledi. Hak arama kültürünü çocuklar arasında yaygınlaştırmak için yapılan çalışmalardan bahseden Tunçak sunumunun sonunda örnek kararları anlatarak komisyon üyelerini bilgilendirdi.

Komisyon üyelerini bilgilendirme toplantısı, Çocuk Hakları Alt Komisyonu’yla KDK’nın ortak çalışmaları arttırması ve iletişimde olması konusunda varılan mutabakatla sona erdi.