TEKZİP ve BASIN AÇIKLAMASI

Başdenetçi Şeref Malkoç: Bu haber yalan ve maksatlı bir haberdir.

Başta Oda TV isimli internet sitesi olmak üzere internet haber sitelerinde şahsımı doğrudan hedef alan yalan ve maksatlı bir haber yayınlanmıştır.

Anayasamızın 74. maddesinde yer alan, Kamu Denetçiliği Kurumu; “Kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak suretiyle, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere” 6328 sayılı Kanunla 29.06.2012 tarihinde kurulmuştur.

KDK kurulduğu günden itibaren kendisine idare ile ilgili yapılan otuz bin şikâyeti çözüme kavuşturmuştur. 

Başdenetçi Malkoç: Kurumumuz, referandumla ilgili İncelenemezlik Kararı verdi. 

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği halkoylaması ile ilgili de Kurumumuza çeşitli başvurular yapılmış ve bu başvurularla ilgili Kurumumuzca İncelenemezlik Kararı verilmiştir.

Bilindiği gibi 2013-2015 yılları arasında iki yıl boyunca AK Partinin Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi olarak görev yaptım. Bu sürede 2 milletvekilliği genel seçimi (07 Haziran ve 01 Kasım 2015), 1 yerel seçim (30 Mart 2014) ve 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi (10 Ağustos 2014) olmak üzere 4 seçim tecrübesi yaşadım.

30 yıllık bir siyasetçi ve Türkiye’de seçim hukukuna en vakıf  hukukçulardan biri olarak YSK’nın Anayasamız ve kanunlarımızdaki yerini ve Anayasamızın 79. Maddesinde belirtildiği üzere, YSK kararlarına karşı Danıştay dahil hiçbir makam ve mercie itiraz edilemeyeceğini iyi bilirim.

Malkoç: Hiçbir parti ve partiliyle görüşmedim. 

Bu çerçevede YSK’nın 16 Nisan referandumu hakkında verdiği kararları ile ilgili hiçbir CHP’liyle görüşmem olmadığı gibi herhangi bir CHP’liye de böyle mantıksız ve hukuk dışı bir yol göstermem söz konusu değildir.

Sonuç olarak bahsi geçen haberin gerçekle en ufak bir ilişkisi yoktur. Söz konusu haber şahsıma yönelik ve kasıtlıdır.

İlgili haber sitelerinden bu gerçek dışı haberi düzeltmelerini ve yayından kaldırmalarını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  Şeref MALKOÇ

Kamu Başdenetçisi