TÜGVA KDK’yı Ziyaret Etti

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Mersin il yöneticileri ve üyeleri Kamu Denetçiliği Kurumunu ziyaret etti.

Toplantıda konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2013 yılından itibaren vatandaşlardan şikayet başvurusu almaya başladığını belirten Başdenetçi Şeref Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumu bir hukuk ve hakkaniyet kurumudur. Denetim önemlidir. Denetimin olmadığı yerde disiplinsizlik, kargaşa ve adaletsizlik vardır. Devlet bazı hizmetleri verirken ve bu hizmetleri verenlerin eksiği, hatası olabiliyor. Bunları düzeltmek, denetlemek için devlet bir takım müesseseler kurmuş. Siyasi denetimi TBMM yapıyor, yargı denetimini mahkemeler yapıyor ve hakkaniyet denetimini de Kamu Denetçiliği Kurumu yapıyor.” Dedi.

“İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır.” Hadis-i Şerif ve Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” ilkesiyle hareket ettiklerini vurgulayan Malkoç, “Bizim gayemiz Türkiye’de kamu hizmetlerinin kalitesi daha çok yükseltmek. İnsanımızın hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışmaktır.” Şeklinde konuştu.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Şeref Malkoç, zamanlarını iyi kullanmaları gerektiğini söyleyerek, sosyal medyaya ve dizilere ayrılan zamanın onda birini kitap okumaya, yabancı dil öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de 7 milyon 250 bin üniversite öğrencisi olduğunu ve bunun da ülkemiz için güzel bir imkân olduğunu dile getiren Malkoç, “Bu sayı birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğunu bildirdi.

 Kamu Denetçisi Arif Dülger ise, KDK’nın, idarenin eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışları karşısında insanları koruyan bir yönü olduğunu ve bu yönde gelen şikâyetleri değerlendirdiklerini ifade etti.

Kendisinin gençlik, spor ve yükseköğretim konularında gelen başvuruları incelediklerini belirten Kamu Denetçisi Dülger, 2016 yılında 5 bin 519 başvuru gelirken 2017 yılında üç kat artarak 17 bin 131 başvuru aldıklarını bildirdi.

2017 yılında gelen başvuruların yaklaşık yüzde 30’unun eğitim ve öğretimle ilgili geldiğini ifade eden Dülger, “Dolayısıyla Türkiye’nin en önemli kaynağı gençlik, en önemli sorunu da eğitim. Bu durum müracaatlarımıza yansıyor. Başvuruları elimizden geldiği kadar hakka ve adalete dayalı bir anlayış içerisinde çözmeye çalışıyoruz. Bizim yaptığımızda bir nevi vakıf çalışmasıdır. Dolayısıyla sizlerin de vakıf düşüncesini hiçbir zaman hayatınızdan ve aklınızdan çıkarmamanızı ve kendinizi yetiştirirken bir vakıf insanı olmayı hedeflemenizi bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

TÜGVA Mersin il başkanı da kendilerini kabulünden dolayı Başdenetçi Malkoç’a ve Kamu Denetçiliği Kurumuna teşekkür ederek kurumu yakından takip ettiklerini ve bundan sonrada takip edeceklerini belirterek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.