BAŞDENETÇİ ŞEREF MALKOÇ TUNCELİ’DE

Kamu Başdenetçisi (OMBUDSMAN) Şeref Malkoç ve Kamu Denetçisi Arif Dülger, KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç ve beraberindeki heyet Tunceli’yi ziyaret etti.

Başdenetçi Malkoç, Tunceli Valiliğini ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada basındaki trafik kazaları ve orman yangınları gibi olumsuz haberlere inat bir yıldan uzun süredir Tunceli’de çok büyük başarılara imza atıldığının “Gerek şehrin içinden geçen Munzur çayının yeniden düzenlenmesi gerekse bahsettiğim gibi uzun zamandan beri huzura duyulan hasret, vatandaşların can ve mal güvenliği açısından terörle olan mücadelede gelinen noktayı görmüş olduk. Tunceli’deki bu güzellikleri umut ediyorum Avrupa’da yaşayan ve ülkemizin dört bir tarafında yaşayan bütün Tuncelililer gelip gördüklerinde fevkalade memnun olacaklardır.”

Ülkemizin yakın zamanda atlattığı büyük badirelere rağmen önümüzdeki yıllarda barış, refah ve huzurunu daha güzel şekilde temin edeceğine inandığını belirtti.

OMBUDSMAN MALKOÇ CEMEVİNİ ZİYARET ETTİ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevini ziyaret etti. Malkoç, Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve Alevi Dedeleri tarafından karşılandı. Malkoç burada yaptığı açıklamada “Kamu Denetçiliği Kurumu, idarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla…” görevli anayasal bir kurum olduğunu belirterek, Kurumumuzun amacı; şeffaf, hesap verebilir, insan odaklı bir idare ve hizmet anlayışının yerleşmesine katkıda bulunmak, milletimize daha iyi hizmet etmektir” dedi. Malkoç, ülkemizde zaman zaman inanç ve sosyal sorunlarla ilgili sıkıntılar yaşandığını belirterek “Cemevlerinin işleyişiyle ve idareyle yaşadıkları sorunlarıyla ilgili bizlere başvurular oldu. Bunlarla ilgili olarak arkadaşlarımızın inceleme ve araştırmalarından sonra idarelerle görüşerek dostane çözüm kararları aldık. Zaman zaman da tavsiye kararı verdiğimiz oldu.

Malkoç, "Bugüne kadar laiklik çok katı şekilde bazen de maksadını aşan şekilde uygulandığı için cemevleri gibi böyle manevi yapılara, dergahlara benzeri müesseselere haksızlık ve yanlışlık yapıldığı olmuştur. Dolayısıyla bu konuda, mevcut olan çalışmaların derlenip, toparlanıp fiiliyata dökülmesi gerekiyor" Cemevlerinin statüsüyle ilgili yasal düzenlemenin Parlamento tarafından yapılması gerekiyor ama uygulamayla ilgili şikâyet ve sorunlar olduğunda Kamu Denetçiliği Kurumu’na elbette müracaat edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Malkoç program kapsamında Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek’i, Bölge Jandarma Komutanı V. Tuğg. Vedat Çolak’ı, Baro Başkanı av. Barış Yıldırım’ı ve Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’i ziyaret etti.