TÜRKİYE ve RUSYA OMBUDSMANLARI ZİRVESİ ANTALYA’DA YAPILDI

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova, bir süredir sürdürdükleri yakın iş birliği çerçevesinde Antalya’da buluştu.

Türkiye Ombudsmanı ve Rusya Ombudsmanı buluşmalarında Antalya’da yaşayan Rusya vatandaşının ve Rusya’da yaşayan Türk vatandaşların kamu idareleri ile yaşadıkları sorunların çözümünü kolaylaştırmak ve iki kurum arasındaki iş birliğinin artırılması konularını görüştüler. Zirvede ayrıca kurulmakta olan Avrasya Ombudsmanlar Birliği çalışmaları gözden geçirildi.

Basın toplantısında konuşan Kamu Başdenetçisi Malkoç, Rusya Federasyonu’ndan milyonlarca kişinin Türkiye’yi ziyaret ettiğini, ayrıca Antalya’da 10-15 bin kadar yerleşik Rus vatandaşının yaşadığını söyledi.

Önceki yıllarda yaşanan uçak krizinin iki ülke liderlerinin karşılıklı anlayışı ve iki halkın dostlukları sayesinde çözüldüğünü anımsatan Malkoç, “Karşılıklı gidiş ve gelişlerin uçak krizinden öncesinden daha fazlasına denk gelmesi çok önemli. İlişkilerimizin bundan sonra da bugünkünden çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Rusya’da da çok sayıda iş adamımız ve Türkiye’den gidip çalışanlarımız var. Onların da sorunları oluyor. Biz ombudsmanlar olarak karşılıklı çözmeye çalışıyoruz.” dedi.

Çalıştayda özellikle üç konuyu ele alacaklarını söyleyen Malkoç, “Rusya’dan ülkemize gelen Türkiye’de ikameti olan ya da turistik amaçlı Rus vatandaşlarının aldıkları hizmetleri daha iyi hale nasıl getirebiliriz? Gerek bize gerekse Rus ombudsmanlara intikal etmiş sorunları nasıl çözebiliriz? Son olarak da Avrasya ombudsmanlığı kurulması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız. Umut ediyorum ki karşılıklı ilişkiler Türk ve Rus halkı arasındaki dostluğu ve dayanışmayı daha ileri noktaya taşıyacaktır. Sosyal, kültürel ve turizm amaçlı hedeflerimizi daha yükseklere taşıyacaktır. Türkiye turizm açısından çok önemli bir noktada. Antalya’ya yoğun olarak gelen turistler Rusya’dan gelen komşularımız. Onların memnuniyeti bizim de memnuniyetimiz.” dedi.

Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova ise bu tür çalışmaların iki ülke arasında güzel ilişkiler sağladığını ve bu çalıştayın amacının ülkeler arasındaki ilişkiyi daha iyi bir aşamaya getirmek olduğunu söyledi.

Karşılıklı ilişkilerle ilgili Rusya’da yapılan çalışmalara değinen Moskalkova, “Bu sene Rusya Devlet Başkanlığınca bir yönetmelik imzalandı. Bununla birlikte Türk vatandaşları daha özgür davranabiliyor. Aynı zamanda Türk şirketleri kendi işlerini daha kolay yapabiliyor. Türkiye’de üretilen tarım ürünlerinin ülkemize daha rahat girebilmesi için bir yönetmelik imzalandı. Aynı zamanda Türk tur operasyonu yapan şirketler için de bu geçerli. Charter uçuşları artık kolay bir şekilde yapılabilir. Bu tür adımlar Rus ve Türk vatandaşları için. Hak ve özgürlükler daha rahat kullanılabiliyor.” diye konuştu.

Rus vatandaşları olarak Türkiye’de bir sorunla karşılaşmadıklarını ya da az miktarda sorun yaşandığını belirten Moskalkova, kültür, eğitim ve turizm konularında sorun bulunmadığını anlattı.

Çalıştay kapsamında, Malkoç ve Moskalkova, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i makamında ziyaret etti.

Başdenetçi Malkoç ve Vali Karaloğlu, silahlı saldırısı sonucu yaralanan Cumhuriyet Savcısı Kadir Küçüköner’i tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başdenetçi Malkoç’a, Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak ve KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç eşlik etti.