Türkiye Cumhuriyeti Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sırbistan Cumhuriyeti Ombudsmanlık Kurumu arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Programa; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Sırbistan Ombudsmanı Zoran Pasalic, Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovıç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Sadettin Kalkan, Yahya Akman, Sırbistan Ombudsmanlık Kurumu Üst düzey Danışmanı Marija Podunavac, Danışman Jasna Bogosavljevic ve Kamu Denetçiliği Kurumu Genel Sekreteri ile Kurum Uzmanları katıldı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç yaptığı konuşmada, Sırbistan Cumhuriyeti Ombudsmanı Zoran Pasalic ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başdenetçi Malkoç: Dünyada huzur ve barış açısından balkanların önemi son derece büyüktür.

Sırp halkı ile Türk halkının tarihten gelen birliktelikleri ve dostlukları olduğunu söyleyen Başdenetçi Şeref Malkoç, “Özellikle her iki ülke halkının arasındaki ilişkinin yanı sıra Cumhurbaşkanları ve devletler arasındaki son zamanlarda gelişen ilişkiler bizi çok memnun etmektedir. Dünyada huzur ve barış açısından balkanların önemi son derece büyüktür. Balkanların barışında da Türk ve Sırp halklarıyla, hükümetlerinin dayanışma içerisinde olması anlamlıdır. Biz de her iki ülke Ombudsmanlık Kurumu olarak bu ilişkiyi kurumlar arasında sürdürmeyi ve geliştirmeyi arzu ettik. O açıdan Sırp Ombudsman ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyetimizi ifade etmek istiyorum.” Şeklinde konuştu.

Başdenetçi Malkoç, imzalanan protokol ile Sırbistan’la yapılacak ilk çalışmanın Balkan Ombudsmanlık Birliğinin kurulacağını ve aktif hale getirileceğini bildirdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ ı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ile bir araya geldi.

Sırbistan Cumhuriyeti Ombudsmanı Zoran Pasalic ise, Türkiye’de bulunmalarından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, Türk misafirperverliği için Şeref Malkoç’a teşekkür etti.

Bu işbirliğinin başta balkan ülkeleri için çok önemli olduğunu belirten Zoran Pasalic, “Ayrıca iki ülke Cumhurbaşkanlarımız sayesinde ve onların açık düşünceleri ile işbirlikleri tarihten gelen tüm kötü olayları unutturdu. Türkiye ve Sırbistan Ombudsmanlık Kurumu arasında ilk anlaşmayı imzalıyoruz bundan dolayı gururlu hissediyorum. Hepimiz milletimiz ve insan hakları için çalışıyoruz. Sırbistan’dan Türkiye’ye ve Türkiye’den Sırbistan’a turist geliyor. Biz Ombudsmanlar onların tüm haklarını korumak için varız. Aynı zamanda ticaret konusunda bizim ülkemizdeki Türk iş adamlarına yardım ediyoruz, haklar veriyoruz, yardım ediyoruz ve her zaman yanında oluyoruz. Bu ikinci kez Türkiye’ye gelişim ama şu an gerçekten eve gelmiş gibi hissediyorum.”Dedi.

İmzalanan mutabakatta; Yasama eylemleri ile her iki ülkenin aldığı önemli kararlar dâhil olmak üzere, şikâyetlerin ele alınması ve Tarafların görev ve yetkileri kapsamında yürüttükleri diğer vazifelere ilişkin deneyim, örnek uygulamalar ve bilgilerin paylaşımı, kendi kurumlarına ulaşan şikâyetler aracılığıyla haberdar olan Tarafların, Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki Sırp vatandaşlarının ve Sırbistan Cumhuriyeti topraklarındaki Türk vatandaşlarının haklarının ve özgürlüklerinin ihlal edilmesi ile ilgili olarak birbirlerini bilgilendirmesi ve yardımlaşması, tarafların, yetki sınırları dâhilinde, vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin temin edilmesi ve korunması konusunda birbirlerine karşılıklı yardım sağlaması konularında karşılıklı mutabakat imzalandı.

Kamu Başdenetçisi Malkoç ve Sırbistan Ombudsmanı Pasalic mutabakat zaptını imzaladı.