Malkoç: 5 yaşındaki çocuğa havalimanında kelepçe takılması tam bir facia

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a Büyükelçilerden ziyaretler devam ediyor. Malkoç, İspanya, Danimarka, Portekiz ve son olarak Ukrayna Büyükelçisini kabul etti.

Görüşmede Şeref Malkoç, kurum olarak Türkiye’deki idari işleyişle ilgili şikâyetleri incelediklerini ve Türkiye’de iyi yönetim ilkelerinin gelişmesine, hukukun yerleşmesine katkıda bulunduklarını belirtti. Malkoç, “Özellikle dünyada gelişen insan hakları ihlalleri bizi son derece rahatsız ediyor. Avrupa’da yaşanan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, islamofobi bunlar bütün ülkelerin mücadele etmesi gereken hususlar. Çünkü insanlığın huzura, demokrasiye, insan haklarına ve barışa ihtiyacı var. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde son alınan kararlar insan hakları açısından bizi son derece rahatsız etmiştir. Bir ülkenin veya 7 ülkenin halkına komple yasak koymak insan haklarına aykırıdır. Ceza hukukunun temel prensibi suçların şahsiliğidir. 5 yaşındaki çocuğa havalimanında kelepçe takılması tam bir facia özellikle bunu bir hükümet sözcüsünün savunması daha da üzüntü verici. Hukuktan yana olan, insan haklarından yana olan bütün kurum, kuruluş ve insanlar seslerini, hukuk adına, insan hakları adına daha çok yükseltmesi gerekiyor” dedi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybıha ise, “Türkiye bizim için sadece stratejik bir ortak değil aynı zamanda dostumuz ve kardeş ülkedir.  2017 yılı ikili ilişkilerimizde çok özel ve sembolik bir yıl. Çünkü Türkiye ile Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yıl dönümünü kutluyoruz.  Mevlana’nın dediği gibi aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” dedi.

Her türlü işbirliği geliştirmeye hazır olduklarını vurgulayan Sybıha, “Şuan itibariyle ikili ilişkilerimize de stratejik ortaklık seviyesine çıkarmayı başardık buda Sayın Cumhurbaşkanlarımızın dostlukları sayesinde olmuştur. Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması ve Kırım konusunda sergilediği prensipli tutumundan dolayı da teşekkür ederiz” diye konuştu.

İkili ilişkilerin farklı boyutlarda da gelişeceğini dile getiren Sybıha, geçen yıl 1 milyondan fazla turistin Ukrayna’dan Türkiye’ye geldiğini bu sene de bu rakamın artacağına inandıklarını söyledi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybıha RTE (Recep Tayyip Erdoğan) yazılı kravat taktığını belirtti.

Büyükelçi Andrii Sybıha, Türkiye’de göreve başladığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiğini ve Cumhurbaşkanı tarafından kendisine hediye edilen RTE imzalı kravatı Malkoç’a göstererek bu kravatı gururla taktığını ve takmaya devam edeceğini belirtti. Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’da darbecilere karşı dik duruşuyla bir demokrasi kahramanı olduğunu ve Türkiye’ye 3 milyondan fazla mülteciyi alarak insanlığın onurunu koruduğunu vurguladı. Büyükelçi; “Tamamen hizmetinizdeyiz, her türlü işbirliğine hazırız özellikle de Ombudsmanlık kadar önemli kurumlar arasında da işbirliği son derece önemlidir” şeklinde konuştu. Malkoç da Büyükelçiye söylediklerinden dolayı teşekkür ederek Türkiye adına gurur verici olduğunu belirtti.