Başdenetçi Şeref Malkoç Ukrayna’ya Çalışma Ziyaretinde Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger ve Yahya Akman ile beraberlerindeki heyet, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komiseri Liudmyla Denisova’nın daveti üzerine 24-26 Temmuz 2018 tarihlerinde Kiev şehrine çalışma ziyaretinde bulundular.

Ukrayna Meclisi İnsan Hakları Komiserliği ile Türkiye Cumhuriyeti Ombudsmanlık Kurumu arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Ziyarette, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ukrayna ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülke ve kurumlar arasındaki ilişkilerin artarak devam edeceğini belirtti. Kamu Denetçiliği Kurumu çalışmaları hakkında bilgi veren Malkoç ayrıca Suriye’de başlayan iç savaş ve terör sonrası 3,5 milyondan fazla Suriyeli mültecinin Türkiye’ye sığındığını, Türkiye olarak eşini kaybeden, yetim kalan, insan hakkı ihlallerine maruz kalan, evi yıkılan, kısacası her biri kendi içinde ayrı bir mağduriyet yaşayan tüm mazlumların yaralarının sarılması için imkânların seferber edildiğini kaydetti. Malkoç, 9 mülteci kampını ziyaret ederek hem mültecilerle hem de kamp yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler yaptıklarını, ülkemiz tarafından Suriyeli mültecilerle ilgili yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı bulduklarını, ayrıca Suriyeli STK temsilcileri ve Suriyeli mültecilere yardım eden Türk STK’ları ile bir araya geldiklerini ve bu durumun uluslararası da değerlendirilmesini sağlamak için Ankara’da 2-3 Mart 2017 tarihlerinde Göç ve mülteciler konulu uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu düzenlediklerini ve bununla ilgili rapor hazırladıklarını ifade etti.

Malkoç, “Türkiye bir yandan 3,5 milyon Suriyeli Mülteciye bakıyor, diğer yandan PKK, DEAŞ, FETÖ gibi dünyanın en kanlı sinsi terör örgütleri ile mücadele ediyor, öbür taraftan kalkınmasını yüksek bir tempoda sürdürüyor. Anadolu’da bin yıllık varlığımızın hikmeti budur.” Diye konuştu.

Malkoç, insan hakları ve temel özgürlüklerin koruması, ihlallerin önlemesi, hukukun üstünlüğünün etkin biçimde uygulanmasının yaygınlaştırılması, evrensel olarak kabul gören insan hakları standartlarının geliştirmesinde Ukrayna Meclisi İnsan Hakları Komiserliği ile Türkiye Cumhuriyeti Ombudsmanlık Kurumu arasında yapılan anlaşmada kendi ülkelerinde insan hakları ve temel özgürlükleri koruma mekanizmalarının geliştirilmesi, demokratik kurumların ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, insan haklarının etkin biçimde koruması amacına yönelik olarak karşılıklı işbirliği, insan hakları alanındaki sorunların çözümünde ortak çıkarları göz önüne alınarak; Türkiye ve Ukrayna arasında yapılacak olan bu işbirliği anlaşmasının önemli olduğunu ifade etti.

İşbirliği Anlaşmasında;

  • Ukrayna vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti topraklarında ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ukrayna topraklarında insan hakları ve temel özgürlüklerinin ihlali vakaları hakkında açıklanmasına ve teminine yasaların izin verdiği ölçüde birbirlerini bilgilendirir, kendi yetki alanlarındaki hak ihlallerinin giderilmesine katkıda bulunulacak,
  • İki ülke, kendi ülkelerinin mevzuatı ve uluslararası antlaşmalar ile tanımlanmış kendi yetki alanları dâhilinde, insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi, insan hakları ihlallerinin önlenmesi alanında işbirliği yapılacak,
  • İki ülke, kendi deneyimlerini paylaşmak ve uygulamada karşılıklı yardım sağlamak amacıyla ortak faaliyetler düzenlenilecektir.

Malkoç ayrıca ziyaret çerçevesinde, Ukrayna Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Oleksandrve Tupytskiy, Anayasa Mahkemesi Hâkimi Serhiy Holovatiy, Kiev Ulusal Taras Şevçenko Üniversitesi Rektörü Leonid Huberskiy ile yaptığı toplantılarının ardından, Kırım Tatar Meclisi Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet, ziyarette TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek Türk vatandaşları ile bir araya geldi.