2. Üniversite Ombudsman Toplulukları Kongresi Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun öncülüğünde kurulan Ombudsman Kulüplerinin temsilcileri Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Başdenetçi Şeref Malkoç’un katıldığı, Hacı bayram Veli Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı kongrede toplandı.

2. Üniversite Ombudsman Toplulukları Kongresi Açılış Töreni’nde 100 üniversiteden kongreye katılan kulüp temsilcileri, danışman hocaları, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Yusuf Tekin, Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Saadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, akademisyenler ve KDK personeli katıldı.

Malkoç: KDK’nın Hedefi Türkiye’de Kamu Hizmetinin Dünyanın En İyisi Olmasını Sağlamaktır.

Ombudsman Şeref Malkoç yaptığı konuşmada KDK’nın idare karşısında vatandaşın hakkını ve hukukuna korumak için kurulduğunu söyleyip devam etti: “KDK’nın hedefi Türkiye’de kamu hizmet kalitesinin dünyada en iyi yere sahip olmasını sağlamaktır. Biz vatandaşın ücretsiz avukatı, idarenin rehberi olarak arabulucuyuz. Eğer iyi yönetim ilkelerini Türkiye’de yerleştirerek idarenin şeffaflaşmasını sağlarsak iddia ediyorum bugünkü sorunlarımızın yüzde 50’si çözülecektir.”

Başdenetçi hukuka uyan gençliğin Türkiye’nin en büyük sermayesi olduğunu ifade etti ve ekledi: “Düzgün, hukuka uygun hareket eden, ahlaklı gençlik Türkiye'nin en büyük sermayesidir, gücüdür. Biz üniversite gençliği arasında adaleti, hakkaniyeti, hak aramayı yaygınlaştırmak için Ombudsmanlık toplulukları kurduk. Ombudsmanlık kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Eğer üniversite yıllarınızda bu kulüplerde görev alırsanız ileriki yaşamınızda da hakkaniyetin, barışın ne kadar değerli olduğunu bilerek hareket edersiniz.”

Şeref Malkoç Türklerin tarih boyunca çok büyük işler yaptığını söyledi ve ekledi: “Alparslan Gazi’yle Anadolu’yu fethettik. Yavuz Sultan Selim hazretleri sayesinde, Yemen’e, Hicaz’a, Şam’a hükmettik, Fatih sayesinde İstanbul’u fethettik, işgalden sonra Atatürk önderliğinde Cumhuriyeti kurduk, şimdi de devlet başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde 2023 hedeflerimize başarıyla yürüyoruz.”

Kasapoğlu: Toplumların İlerlemesi Ancak İnsani Adımlar Atılarak Gerçekleştirilebilir

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuşmasına toplumsal hayatta önemli bir misyon üstlenen, kaynaştıran, bütünleştiren, Türkiye’nin en genç kurumlarından birisi olan KDK’ya düzenlediği kongre için teşekkür ederek başladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: Ombudsmanlığın faaliyetlerinin odağında hakkaniyet yer alır. Hukukun adaletli bir şekilde işlemesi hakkaniyetin tesis edilmesiyle mümkündür. Biz yarının hazırlığını bugünden yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak KDK’nın misyonunun hayati olduğunu düşünüyoruz. Toplumların ilerlemesi ancak insani adımlar atılarak gerçekleştirilebilir. Biz istiyoruz ki dünyanın en genç nüfusa sahip ülkelerinden birisi olarak gençlerimiz bütün ilişkilerinde hakkaniyeti gözeten, adaleti elden bırakmayan güçlü bireyler olarak yetişsinler.”

Bakan Kasapoğlu KDK’nın Ombudsmanlığı ve hak arama kültürünü gençler arasında yaygınlaştırmak için yaptığı çalışmalar neticesinde hakkaniyetin kurumsallaşacağını ifade etti ve şunları söyledi: “Son günlerde ülkemizin maruz kaldığı ikiyüzlü ve haksız tavırlar karşısında gençlerimizin dünyayla adalet, merhamet, umut ve vicdanları üzerinden iletişim kurması elzem hale geldi. Gençliğimizin, ikiyüzlülüğe karşı, Fransa’yla yapılan futbol maçında yaşananlarda olduğu gibi, ‘zalimin yüzüne zulmünü haykıran’ Cumhurbaşkanımız önderliğinde sesinin çıktığını görerek gurur duyduk.”

Tekin: Ombudsmanlık Kulüplerini Ağırlamak Misyonumuzun Bir Parçası

Açılış töreninde bir konuşma yapan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Yusuf Tekin bu kongreye ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olduklarını söyledi ve ekledi: “Hacı Bayram Veli Üniversitesi şu anda sosyal bilimler ve sanat alanında uzmanlaşmayı hedefleyen 35 bin öğrencinin eğitim aldığı, bin akademisyenin eğitim verdiği bir üniversite. Hedeflerimizden birisi üniversitemizin toplumla, siyasetle ilişki içerisinde, ürettiği bilimsel ve sanat içeriklerle sosyal, siyasal, ekonomik hayatı beslemesidir. KDK’yla birlikte Ombudsmanlık kulüplerini ağırlamak bu misyonumuzun önemli bir parçasıdır.”

Kongrenin açılışında Bitlis Eren Üniversitesi Ombudsmanlık Kulübü Başkanı Hakan Soyugüzel de öğrenciler adına bir konuşma yaptı ve şunları söyledi: “Biz KDK’nın ‘Üniversitelerde Ombudsmanlık kulüpleri kurulsun’ çağrısına ilk cevap veren üniversitelerden birisi olmanın gururu içindeyiz. Bugün sayımız yüze ulaştı. Biliyoruz ki hak aramanın birinci şartı haklı olmak, adaletli olmanın birinci şartı önce başkaları için adalet istemektir. Bu bilinçle yolumuzda yürüyoruz. KDK’yı tanıtma ve arkadaşlarımız arasında hak arama kültürünü yaygınlaştırma çalışmalarına da güçlenerek devam edeceğiz.”

Kamu Denetçileri Öğrencilerle Deneyim paylaşımı Toplantısı Yaptı

Kongrenin öğleden sonraki bölümünde Kamu Denetçileri öğrencilerle bir araya gelerek çalışma alanlarını anlatarak deneyimlerini paylaştılar.

Kürsüye gelen Kamu Denetçisi Yahya Akman gençlere seslenerek iyi ki bu kulüplere üye olmuşsunuz dedi ve ekledi: “Biz çok iddialı bir kurumuz. Biz Asya’da, Afrika’da, Balkanlar’da bu tür uygulamalar yapan kurumların eğiticisi konumundayız. Bizim kanunumuz ufak tefek eksikliklerine rağmen Avrupa’nın en iyi ve en kapsamlı kanunlarından biri. Bizim tanınırlığımız arttıkça vatandaş rahat ediyor, problemleri çözme kabiliyetimiz artıyor. Sizler omuz verdikçe, bilinirliliğimiz arttıkça, ülkemizde insan haklarının kâmil olduğu bir iklimde beraberce yaşayabiliriz.”

Kamu Denetçisi Arif Dülger konuşmasında şunları söyledi: “Bugün dünyada 140’ı üstünde Ombudsmanlık kurumu var. Klasik denetim yöntemlerinden farklı olarak Ombudsmanlık Kurumu adaletin tesisine yardımcı olmak, hukuku yaygınlaştırmak, hak arama kültürünü geliştirmek mevzuata uygun olsa da vicdani hassasiyetleri tatmin etmeyen idari işlem, eylem, tutum ve davranışlarla ilgili şikâyetleri askeri düzeye indirmek amacıyla başvuruları mutlaka hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönünden incelemektedir. ”

Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan konuşmasına kendisini tanıtarak başladı ve öğrencilere şöyle seslendi: Eğitim hayatından sonra atılacağınız meslek hayatınızda yabancı dil öğrenmek çok önemli. Ben İngilizce eğitimimi ilkokuldaki öğretmenime borçluyum. Onun öğrettiği İngilizcenin ardından lise ve üniversite yıllarımda bu eğitimin üstüne ekleyerek ilerledim. Ancak günümüzde İngilizcenin yanında Rusça Çince gibi dünya dillerinden en az birine daha vakıf olmanızı tavsiye ederim.”

Kurumun tek kadın Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak sözlerinin başında çalıştığı alanları anlattı ve devam etti: “18 yaş altından direkt başvuru alan kurumumuz diğer kurumlardan farkını ortaya koyuyor. Kadınlar ve çocuklardan gelen başvuruları büyük bir hassasiyet içerisine inceliyoruz. Kurumumuzu Türkiye genelinde yaygın şekilde tanıtmamızın en önemli paydaşı siz gençlerle kurduğumuz Ombudsmanlık toplulukları oldu. Bu nedenle sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Meslek hayatınız boyunca çözüme odaklı davranış modeli geliştirmenizi tavsiye ediyorum.”

Eski Kamu Denetçisi Abdullah Cengiz Makas da salonda bulunan katılımcılara seslenerek KDK’nın geçen yıllarda çok mesafe aldığını mutlulukla müşahede ettiğini söyledi.