Başdenetçi Video Konferans Yoluyla Personel Toplantısı Gerçekleştirdi

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, korona virüs tedbirleri kapsamında video konferans yoluyla Kamu Denetçiliği Kurumu personeliyle toplantı gerçekleştirerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başdenetçi Malkoç toplantıda yaptığı konuşmada bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüsün yani mikroskobik bir canlının insanlığı bu kadar etkilemesinin herkese düşünecek çok şey verdiğini ifade etti. Uygarlıklar kuran, medeniyetler inşa eden insanlığın gözle görülmeyecek bir canlı karşısında aciz kaldığını söyleyen Başdenetçi Malkoç artık dünyanın eski haline dönemeyeceğinin altını çizdi.

Türkiye Korona Virüs Mücadelesiyle Dünyaya Örnek Oluyor

Malkoç, Türkiye’nin dünyayı saran korona virüs karşısındaki mücadelesinde örnek olacak başarılara imza attığına değindi. Başdenetçi, gerek sağlık sistemi gerekse alınan tedbirlere halkın uyması konusunda tüm dünyanın dikkatini çeken Türkiye’nin başarılı uygulamalarıyla bu salgını alt etme konusunda önemli mesafe kaydettiğini söyledi.

Ombudsman Malkoç korona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık iki aydır KDK’da da esnek çalışma saatleri ve nöbet sistemi gibi uygulamalar gerçekleştirildiğinin altını çizdi. 250 kişinin çalıştığı KDK’nın, tedbirler kapsamında dönüşümlü olarak 25-30 personelle kurumu işler halde tuttuğunu, kalan personelin evlerinde çalışmalarını devam ettirdiğini söyleyen Malkoç kurumun BU süreçte performans konusunda bir zafiyete uğramadığı için personele teşekkür etti.

KDK’ya Başvurular Hız Kesmedi

Başdenetçi iki aydır sınırlı personelle çalışılmasına rağmen bütün KDK çalışanlarının evde de özverili gayretleri sayesinde kuruma başvuruların 36 bin bandını aştığını ifade etti. Kurum kararlarının çıkarılmaya devam ettiğini, çalışmaların elektronik ortamda tam kapasiteyle sürdürüldüğünü söyleyen Başdenetçi şikayet sayısında azalma olmamasının halkın hak arama konusunda bilinçlendiğini gösterdiğini ve bunu sevinçle karşıladıklarını kaydetti.

Malkoç bu süreçte dünya Ombudsmanlıklarıyla iletişimi sürdürdüklerini, tıbbi malzeme ihtiyacı olan ülkelerin Ombudsmanlıklarının yardım taleplerini gerekli mercilere ilettiklerini de sözlerine ekledi. İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan Şeref Malkoç birlik üyeleri tüm ülkelere gönderdikleri mektupla dünyadaki salgın durumunu ve süreçte Ombudsmanlıkların çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade etti.

KDK’da video konferans yoluyla gerçekleştirilen personel toplantısı her birim için ayrı saatlerde ve periyodik olarak devam ediyor. Toplantılara katılan kurum uzmanlar, evlerinde vatandaşlardan gelen başvuruları incelemeye devam ettiklerini ve virüs tedbirleri kapsamında inceledikleri dosyalar konusunda bir eksiltmeye gitmediklerinin altını çizdi. Personelin toplantılarda yaptıkları çalışmalar ve varsa karşılaştıkları zorluklar konusunda Başdenetçi’yi bilgilendirerek verimli çalışmanın arttırılması amaçlanıyor.